YEMEK

Teppanyaki Alaturka

27 Nisan 2015

Bugünkü yemek durağımız Japon pişirme tekniğiyle Türk yemek kültürünü bir araya getiren Teppanyaki Alaturka. Klasik bir açıklamayla başlayalım: Teppanyaki kelimesi, demir tabak anlamına gelen “teppan” ve az yağda pişirilmiş anlamına gelen “yaki” kelimelerinden türemiştir.

Teppanyaki Alaturka ‘daki konsepti anlatmakla başlayalım. Yemeğinizin önünüzde teppan masalarda aşçınız tarafından hazırlanmasını istiyorsanız teppanyaki kısmında oturmanız gerekiyor. Burada set menülerden birini seçiyorsunuz, ve içerisindeki bütün yemekler geliyor. Set menülerde fazlaca yemek olması kafanızı karıştırmasın, her yemekten ufak porsiyonlar sunuluyor. Yok ben normal masamda oturayım, menüden istediğimi seçeyim derseniz alakart kısmında da oturabiliyorsunuz.
image

Çukurambar’daki Teppanyaki Alaturka’nın dekorasyonu oldukça şık. Loş ışıklandırması, kırmızı objeleriyle özel akşamlarda tercih edilebilecek bir mekan. Teppan masalar 8 kişilik, yine de rahatça oturabiliyorsunuz. Müzik seçimleri başarılı, caz ve triphop parçalar kısık sesli çalınıyor. Garsonlar oldukça bilgili, menüdeki yemeklere hakimler.
image

Bu yazımızda Teppanyaki Alaturka ‘nın teppan kısmındaki yemeklerinden bahsedeceğiz. Klasik set menü 2 ve Türk mutfağı set menü tercihimiz oluyor. Her menünün başında çorba ve pilav yada noodle seçiminizi belirtiyorsunuz.

Acılı ekşili çorba çok başarılı. Hem acısıyla iştahımızı kabartıyor hem de bol malzemesiyle doyurucu bir lezzet sunuyor.
image

Asian çorba da yine lezzetli. Et suyunda hem et hem tavuk parçaları bulunan oldukça zengin bir çorba. Etseverlere önerilir.
image

Klasik set menü 2 deki yemeklere bakalım.
image

Deniz tarağı ikimizin de damak tadına uymayan bir tat. Fakat sosu enfes, sarımsak ve soya sosuyla muhteşem olmuş.
image

Çin mantısı kızartılarak sunuluyor, lezzetli. Lagos fileto aklımda yer etmedi.
image

Beef roll içine sebze sarılı biftekten oluşuyor. Az pişmiş et ve sebzeler enfes, bulursanız kaçırmayın.
image

Kızarmış ekmekli steak’in eti de yine tam kıvamında pişirilmiş. Yüksek ısıda pişen et suyunu kaybetmiyor, beğeniyoruz.
image

Gelelim Türk mutfağı set menüsüne. Teppan köfte lezzetli üzerinde kaşar eritilerek sunuluyor. Levrek fileto da iz bırakmayanlardan.
image

Kuzu şiş yine suyunu bırakmadan pişirildi. Adamlar et pişirmeyi gerçekten iyi biliyor.
image

Türk mutfağı denince benim vazgeçilmezim patlıcan geliyor huzurlarınıza. Hünkar beğendinin etine laf yok, sosu biraz daha baharat istiyordu. Patlıcanın teppan masada is kokmasından söz edemiyorum tabi:)
image

Set menülerde baştan pilav ya da noodle seçiyorsunuz. Noodle çok başarılı, et ve sebzelerin uyumu enfes. Mutlaka tadın.
image

Sebzeli pilav içine yumurta ve soya sosu ilavesiyle sunuluyor. Gayet besleyici, önyargılı yaklaşmamak gerek. Damak tadımıza da uygun.
image

Ve kapanışı dondurmalı ananasla yapıyoruz. Kızarmış ananas halkalarının üzerinde enfes fındıklı dondurma. Bu kadar yemeğin üzerine oldukça ferahlatıcı geliyor.
image

Teppanyaki Alaturka farklı bir yemek deneyimi için oldukça uygun bir mekan. Ambiyansı kadar yemekleri de lezzetli. Uzakdoğulu aşçılar ve yöntemlerle Türk esintili yemek isteyenlere tavsiye edilir.

Fiyat:
Set menü detayları ve fiyatları internet sitesinde bulunuyor.
http://teppanyakialaturka.com/ankara.php

Adres:
Muhsin Yazıcıoğlu Cad. Kızılırmak Mah. No: 30/C Çukurambar – ANKARA
Tel: 0312 284 09 19

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply