DİĞER, YEMEK

Optimum Outlet – Lezzetli Yemekler Atölyesi

25 Eylül 2014

Geçtiğimiz hafta Pazar günü Optimum Outlet’ te düzenlenen Lezzetli Yemekler Atölyesi ‘ne katıldık. 14 Eylül’ de başlayıp 4 hafta boyunca devam edecek olan kursun eğitmeni tiyatro sahnelerinden de tanıdığımız Gürsan Piri Onurlu. Eğitim temel tekniklerle başlayıp et balık tavuk, sebzeler ve hamur işleriyle devam ediyor. Atölye Avm’nin tam ortasına kurulmuş. Önümüzde kesme tahtaları ve bıçaklarımız, ortada fırın ve ocakla alışveriş yapanların meraklı bakışlarına maruz kalıyoruz. Tüm Avm’yi soğan kokutmamız da cabası. İçinde yemek yapma aşkı olanlar için mekan fark etmez diyerek başlıyoruz kursa.

Gürsan Piri Onurlu Optimum Yemek Atölyesi

Kursta 2. Haftanın konusu et balık ve tavuk, bunları hazırlama, pişirme ve sunma teknikleri. Karamelize soğan yatağında somon, ızgara tavuk ve İnegöl köfteyse öğrendiğimiz lezzetler.

İlk hafta kursa katılamayanlar için bıçak tutma ve kesme yöntemlerinden bahsederek başlıyoruz soğan soymaya. 1 kilo kadar soğanı piyazlık doğrayıp kısık ateşte karamelize olmaya bırakıyoruz.  İşlemi hızlandırmak isteyenler birazcık toz şeker ilavesinde bulunabilirler.

Izgara tavuklarımızın marinesine başlıyoruz. Yağda marinasyon için tavuk göğse zeytinyağı, yarım limon suyu ve kabuğu, taze zencefil, chili biber ve taze biberiye ilave ediyoruz. Suda marinasyon içinse yağ yerine tavukların üstünü geçecek kadar su ekleyip dolapta en az 1 gün beklemeye bırakıyoruz.

Gelelim İnegöl köfte tarifine. 1 kg orta yağlı dana döş kıymaya 1 baş soğan, 1 su bardağı galeta, 1 su bardağı su ve 2 tatlı kaşığı karbonat ekleyip yoğuruyoruz. Bizim imkanımız olmadığından bekletemiyoruz ama siz dolapta 1 gün dinlendirin. Ardından tavuk ve köftelerimizi ızgaranın üstüne alıyoruz.

Optimum Yemek Atölyesi tavuk ızgara inegöl köfte

Ve geliyoruz son yemeğimiz olan somona. Karamelize olan soğanları biraz suyla homojenize hale getirip fırın tepsisine yayıyoruz. Üzerine ufak doğranmış kırmızı biberleri ekliyoruz. Somonları da yerleştirip üzerine sulu kısımları çıkartılmış domates ilave ediyoruz. Limonun suyu ve kabuklarını da koyduğumuz yemeğimizi fırına veriyoruz.

Optimum Yemek Atölyesi somon fırın

Daha önce mandalina, zeytinyağı ve biberiye ilavesiyle fırınladığımız patateslerimizi çıkartıyoruz. Köfte ve tavuklarımızla sunumumuz tamamlanıyor.

Optimum Yemek Atölyesi tavuk ızgara inegöl köfte

Yapıyoruz, ediyoruz dediğime bakmayın. Gürsan Bey yapıyor bize sadece izlemek ve tatmak kalıyor 🙂 Biz bu hafta Lezzetli Yemekler Atölyesi ‘nde Sebzeler konusundaki kursa katılacağız. Sizlerde kayıt yaptırmak isterseniz Ankara Optimum Outlet danışmasından bilgi alabilirsiniz. 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply