DİĞER, YEMEK

Lezzetli Yemekler Atölyesi – Zeytinyağlı, Pizza

14 Ekim 2014

Optimum Outlet’ te düzenlenen Lezzetli Yemekler Atölyesi ‘nin zeytinyağlılar ve pizzalar kısmıyla karşınızdayız. Daha önce Et, Balık ve Tavuk pişirme teknikleriyle ilgili katıldığımız kurs detaylarına buradan ulaşabilirsiniz.

Lezzetli Yemekler Atölyesi ‘nin 3. hafta konusu Zeytinyağlılar. Öğrenip tattığımız lezzetlerse yeşil fasulye ve bamya. Yapması her ne kadar kolay olsa da malzeme seçiminin çok önemli olduğu zeytinyağlıların sırlarını Gürsan Piri Onurlu’dan öğreniyoruz.

İşe zeytinyağlılardan en sevdiğimiz yeşil fasulyeyi ayıklamakla başlıyoruz. Ardından enine kesilmiş yarım soğanı tencerenin ortasına koyuyoruz. Ayıkladığımız yarım kilo fasulyeyi de ilave ediyoruz. 4 adet küp doğranmış domates, 3 diş sarımsak, zeytinyağı ve damak zevkinize göre 5 – 6 adet küp şeker ekliyoruz.  Hiç su eklemediğimiz yemeğimizi kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Domatesin ve fasulyenin kendi suyuyla pişen yemeğimizden soğanı çıkartıp sunuma hazırlıyoruz.

zeytinyağlı fasulye

İkinci yemeğimizse bazılarının çok sevip bazılarının hiç yemediği bamya:) Yarım kilo bamyayı ayıkladıktan sonra limonlu suyun içinde bekletiyoruz. Tenceremize küp doğranmış 1 soğanı çiğden ekliyoruz. Üstüne ayıkladığımız yarım kilo bamya, 2 domates, zeytinyağı ve 1 limon suyunu ilave ediyoruz. Üstüne su ekledikten sonra bamyayı da ocağımızın üstüne alıyoruz.

lezzetli yemekler atölyesi bamya

Lezzetli Yemekler Atölyesi ‘nde zeytinyağlılardan sonra kaçamak yapıp Pizza’ya geçiyoruz. 4. ve son haftada pizza hamurunun hazırlanmasını, domates sosun yapılışını ve pizzalarımızın pişirilmesini öğreniyoruz.

Pizzanın hamurunu yapmakla başlıyoruz. Yaklaşık 5 adet küçük boy pizza için, 3 bardak sert un, 1 tatlı kaşığı bal, 1 su bardağı su, 1 yemek kaşığı zeytinyağı, 2 tatlı kaşığı toz mayayı yoğurup oldukça sert bir hamur elde ediyoruz. Üzerini kapatıp oda sıcaklığında 1 saat mayalanmasını bekliyoruz.

lezzetli yemekler atölyesi pizza

Bu arada domates sosumuzu hazırlamaya geçebiliriz. Zeytinyağını tenceremize koyup  3 diş sarımsağı bütün olarak ekliyoruz. 1 kilo domatesi küp küp doğrayıp ilave ediyoruz. Tuz ve karabiberini attıktan sonra suyunu çekip salça kıvamına gelene dek pişiriyoruz.

lezzetli yemekler atölyesi pizza hamuru

Sıra geliyor incecik açtığımız hamurun üzerine malzemeleri sıralamaya. Biz sosisli ve incir reçelli pizzalar hazırlıyoruz, siz kendi zevkinize göre malzemeler ekleyebilirsiniz. Önceden ısıtılmış 200-250 derece fırında 10-15 dk civarında pişirip afiyetle yiyoruz.

lezzetli yemekler atölyesi pizza

lezzetli yemekler atölyesi incirli pizza

Lezzetli Yemekler Atölyesinde temel mutfak tekniklerinden, et balık ve tavuk pişirmeye, zeytinyağlılardan pizzanın inceliklerine bir çok şey öğrendik. Bize bu imkanı sunan Optimum Outlet’e ve bizimle mutfak sırlarını paylaşan Gürsan Piri Onurlu’ ya teşekkür ediyoruz. Yeni bir kurs açılırsa detayları buradan paylaşacağız. Takipte kalın!

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply