YEMEK

Kolcuoğlu – İftar

09 Temmuz 2015

2015 Ramazan’ının ilk iftar yazısıyla bloga dönüş yapıyoruz. Genel olarak kalabalığın ve aynı saatte servis yapmanın zorluğuyla mekânların performansı düşse de Ankara’da iftar yapılabilecek mekânları tanımak istiyoruz. Bu sene tanıtacağımız ilk mekân Kolcuoğlu olacak.

İlk olarak Adana’da hizmet vermeye başlayan Kolcuoğlu Adana Kebabı’nı dünyaya tanıtmayı vizyon edinen bir restoran. 100 yıllık tecrübesiyle Türkiye’nin birçok ilinde hizmet veren Kolcuoğlu ’nun Çukurambar şubesindeyiz. Hafta sonu gitmemiz sebebiyle tıklım tıklım, mutlaka rezervasyon yaptırmanız lazım. Üstünü şemsiyelerle kapattıkları bahçede oturuyoruz, fakat yağmur ve rüzgârdan nasibimizi almadık değil. Ankara’nın bir türlü ısınmayan havasını düşünürsek içerden yer ayırtmanızda fayda var.

Gelelim Kolcuoğlu ‘nun iftar menüsüne. İftariye tabağı, çiğköfte, ezme, cacık ve patlıcan salatası sofralarda önceden hazırlanmış.

image

Çiğköfte kupkuru bir hale gelmiş, üstüne bir parça marul koyup bu sorunun üstesinden gelebilirlerdi.

image

Ezme hariç mezelerin lezzeti zayıf. İftariye tabağında söğüş domates salatalık, peynir ve 2 adet hurma var. Başlangıç olarak zayıf buluyoruz.

image

Çorba olarak mercimek çorbası sunuluyor. Kıvamı ve lezzeti güzel, biraz ılık gelse de Ramazan’a bağlayıp normal buluyoruz.

Çorbadan sonra ara sıcaklara geçiyoruz. Peynirli ufak pide, fındık lahmacun ve patlıcan biber dolması servis ediliyor. Kebaplarıyla nam salmış bir mekânın fırınının başarılı olacağını düşünmemiştik. Yanılmışız, özellikle peynirli pideyi çok beğeniyoruz fındık lahmacunun içi de lezzetli. Biber dolmasının acısı yerinde ama içi biraz kuru kalmış.

image

Kolcuoğlu’nun esas iddialı olduğu alana geliyoruz, karışık ızgara. Karışık ızgarada 1 porsiyon Adana Kebap, tavuk şiş, kanat, kaburga ve 2 parça beyti sarma bulunuyor. Adana lezzetli, tavuklar da güzel terbiye edilmiş baharatları yerinde. Fakat beyti sarma aşırı derecede yağlı, yufkasından bile yağ damlıyor, tadına zor bakıyoruz. Kaburga pişirmesi zor, lezzetli etlerdendir fakat burada ziyan olmuş. Sert kalmış, çiğnemekte bile sıkıntı yaşıyoruz. Keşke en başarılı oldukları Adana Kebap’ı ana yemek olarak sunsalarmış.

image

Ramazan denilince tatlısız olmaz tabi. Çay ve meyve servisiyle birlikte tatlılarımız geliyor. Fakat o da ne? Kadayıf, katmer ya da güllaç beklerken karşımıza havuç tatlısı çıkıyor. Havucu rendeleyip şekerle pişirmiş üstüne de kremşanti dökmüşler. Lezzetini anlatmama gerek yok sanırım.

image

Başlangıçlardaki eksikleri Ramazan’a bağlasak da, gerek adını kebapla duyurmuş bir mekânın karışık ızgaradaki eksikliklerini, gerek tatlı adı altında sundukları pişmiş havucu göz ardı edemiyoruz.

Adres: Kızılırmak mah. M. Yazıcıoğlu cad. 1436. Sk. No:2 Ankara

Tel: 0(312) 284 9944

Fiyat: İftar Menüsü: İftariye Tabağı, Çorba, Ara Sıcak (Fındık Pide, Fındık Lahmacun, Patlıcan Dolması), Karışık Izgara, Salata, Çiğköfte, Patlıcan Salatası, Ezme, Cacık, İçecek, Meyve ve Tatlı = 50TL

You Might Also Like