YEMEK

Kalabalık Oran

13 Mart 2015

Bugün Ankara’da bir Karadeniz cennetiyle buluşturuyoruz sizleri. Kalabalık Oran. Ankara’da deniz yok ama balıklar Giresun’dan gelirse bir de işinin ehli ustaların elinde pişerse varsın olmasın o deniz.

Kalabalık, Oran Çarşı’da bulunuyor. 70 kişilik mekan haftanın her günü açık. Beyaz örtüleri , masaların geniş konumlandırılmasıyla gayet ferah bir ortam. Müzik seçimleri güzel, rahatsız etmeyecek şekilde Jazz parçaları çalıyor. Mekanın sahibi Hasan Bey hem mutfakla hem de masalarla ilgileniyor. Sıcak ve temiz bir ortam. Lafı uzatmadan lezzetlere başlayalım.

Mezelere geçmeden salatadan söz etmezsem olmaz. Taze malzemeler zaten görünüyor, ama o sos. Hasan Bey’i çok sıkıştırdık ama sosun bütün malzemelerini öğrenemedik. Eh haliyle gidip tatmak size kalıyor:)
image

Deniz börülcesi, cibes ve brokoliyle başlıyoruz. Limon ve sarımsağı yerinde, fazla bir şeye gerek de yok zaten.
image

Kalabalık Special gecenin yoğurtlu mezesi. Patlıcan, havuç ve cevizden oluşuyor.
image

Levrek marin oldukça beğendiğimiz mezelerden biri oldu. Hardalseverler mutlaka memnun kalacaktır.
image

Gelelim ara sıcaklara. Kalabalık ‘ta ara sıcak seçenekleri fazla. Kalamarla başlıyoruz. İçi kaşar dolgulu kalamar ızgara güzel pişirilmiş. Dışındaki tereyağlı sos lezzetli, ekmek banmanız önerilir.
image

Bir diğer kalamarlı mezeyle devam ediyoruz. İçleri balık köftesiyle doldurulmuş kalamar halkaları leziz. Balık köftesinin otları ve baharatları yerinde.
image

Ahtapot ızgara güzel pişirilmiş. Bu noktada tereyağının önemi devreye giriyor. Tereyağı Giresun’dan geliyor, renginden kokusuna içine konulduğu her yemeğe lezzet katıyor.
image

Kalabalık’ ta en beğendiğimiz ara sıcaksa dumanı üstünde geliyor. Deniz ürünleri simit enfes, dışı susamlı içi bol malzemeli. Mutlaka denenmeli.
image

Geldik sonunda balıklara. Bu noktada bir kaç cümle etmek gerekiyor. Kalabalık ‘ta balıklar Giresun’dan geliyor. Denizden çıkan mahsülün içinden Hasan Beyin balıkları özel seçilip gönderiliyor. İste fark bu noktada başlıyor.

Hamsi tava bir Giresun’lu olarak çerez gibi yediğim bir lezzet. Güzel kızartılmış, ana yemekten önce ekmeksiz mideye indiriyoruz.
image

Ve gelelim gecenin yıldızına. Levrek ızgara. Onca yerde onca balık yedim ama böyle bir lezzet görmedim. Kokusu bile yetiyor. Bu noktada deniz levreği kadar ustanın mahareti de konuşuyor. Resmen köz göstermeden pişen balığın bütün suyu içinde kalıyor. Ankaradaysanız hiç beklemeden levrek yemeye gidin. Net.
image

Tatlılardan ustanın spesiyali sıcak dondurma. Hafif bir tatli isteyenler deneyebilir. Dışındaki malzemeyi biz öğrendik, bakalım tahmin edebilecek misiniz.
image

Ve geldik mutlu sona. Yemeklerde levrek neyse kabak tatlısı da bizim için o. Giresunun kokulu ekşi üzümünden yapılan pekmez kullanılıyor. Hayatında kabak tatlısı yemeyen Emre bile bayıldı. Mutlaka kapanışı bununla yapın.
image

Kalabalık Oran hem malzemelerini özenle seçen hem de başarılı ustalarla güzel lezzetler yakalayan bir mekan.Kalabalık sayesinde Karadenizden gelen mis gibi balıkları Ankara’da bulma ve yeme şansımız var.
Fiyat:
Meze ve ara sıcak fiyatları internet sitesinde mevcut.
http://www.kalabalik.com.tr/

Adres:
Oran Mahallesi
Hamdullah Suphi Tanrıöver Sok. No:21 Çankaya Ankara
Tel: 0312 490 88 12

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply