YEMEK

Balıkçı Emin Usta – Karaköy

19 Eylül 2014

Ankara’nın İstanbul’dan eksiği denizse, biz midesine düşkünler için de o eksik balık ekmeğe dönüşüveriyor. İşte o eksiğin baş mimarlarından biri var karşınızda. Balıkçı Emin Usta.

Emin Usta Karaköy ‘de seyyar arabasında balık ekmek yapanların en meşhuru. Öyle ki bu ün Kore ‘ye dek ulaşmış. Her gelen Kore’li turist Emin Usta’nın yanında alıyor soluğu. Nasıl oluyor da diğerlerini değil seni buluyorlar hemen diye soruyoruz. Meğerse İstanbul’u tanıtan Korece kitaplardan birinde Emin Usta’nın resmi bulunuyormuş 🙂 Rengarenk önlüğü ve ilginç karakterinin dikkatimizi çekmesinin yanı sıra tezgahından yükselen güzel kokularla kendimizi Balıkçı Emin Usta ‘nın tezgahında buluveriyoruz.

balıkçı emin usta

Balıkçı Emin Usta balığı ekmek arası ve lavaş arası olmak üzere 2 şekilde sunuyor. Izgaraya bastırılan ekmeğin çıtırtısı bambaşka. Balık olarak ithal uskumru kullanan Emin Usta ocağın başına geçiyor ve kızartmaya başlıyor. Balıkların sulu kalması için fileto çıkartmayıp kılçıklı kızartıyor. Ardından el maharetiyle kılçıkları temizleyip balıkları da ekmeğin arasına yerleştiriyor.  Balıkçı Emin Usta ‘nın sırrı soğanı ve kırmızı biberi balıklarla birlikte ızgarada kızartması. Eh sıra geliyor salataya. Ama öyle bir salata ki yok yok. Domates, mor lahana, maydanoz, reyhan, roka. Ama esas bomba Emin Usta’nın tarifini kimselere vermediği sosunda. Bütün malzemeler ekmeğin arasında yerini alınca sıra geliyor tarifsiz lezzete.

balıkçı emin usta

İstanbul’daysanız, canınız balık ekmek çektiyse Karaköy’deki Balıkçı Emin Usta ‘ya uğramayı unutmayın. Zira İstanbul’un eşsiz manzarasının karşısında, deniz kenarında yiyebileceğiniz en güzel ve en ucuz balık burada. Uğrarsanız martılara bizden selam götürmeyi unutmayın.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply