OYUN

Botanicula

03 Temmuz 2014

Amanita design’ın 2. harikası Botanicula yakın bir zaman önce iPad’e çıktı. Harika grafikleri ve point-and-click tarzı ile çok geniş bir kitle tarafından beğeni topladı. İlk oyunları Machinarium ile kendine has bir tarz oluşturan şirket, bu tarzı Botanicula ile çok daha ileri bir noktaya taşıyor.

Hiç bir anlaşılabilir diyalogun olmadığı Botanicula, karakterlerin konuşmalarının çok tatlı bir mırıldanmayla ve sinematiklerle hikayesini oyuncuya aktarıyor. Oyunda Mr. Lantern, Mr. Twig, Mr. Poppy Head, Mr. Feather ve Mrs. Mushroom’un evlerini, kötü kalpli parazit canlılara karşı korumasına yardım ediyoruz. Oyun boyunca karşılaşacağımız yan karakterler, özel sinematiklerle de  o örümcek benzeri canlıların onlara yaşattıklarını anlatıyorlar.

5 karakteri de aynı anda kontrol ettiğimiz oyunda, bulmacaları çözerken her karakterin kendine has özelliklerini kullanıyoruz. Bulmacalar çok zorlamıyor fakat point-and-click tarzı nedeniyle bulunduğunuz her yerde tıklayabileceğiniz herşeye tıklamanızı öneririm.

botanicula

Bağımsız oyun şirketi olan Amanita Design Botanicula’da ve diğer bütün projelerinde, bir oyunu eğlenceli kılacak şeye odaklanıyor, hikaye anlatımına. Bunu örümceklerle karşılaştığımızda, karakterlerimizin çığlık atarak kaçmasıyla, ekrana giren başka böceklerin çıkardığı güzel seslerle, binlerce efekte boğulmamış ama  mükemmel grafiklerle çok güzel bir yolla yapıyor oyun.

Oyuncunun istediği şeyin teknoloji demosu değil güzel bir hikaye olduğunu gören şirketin 9 çalışanından sadece 3’ü yazılımcı. Oyunu oynarken siz de farkedeceksiniz, tasarımcıların ve modellemecilerin mükemmel çalışmalarının yanında yazılımcıların ekstra bir çaba göstermesine de çok fazla gerek kalmamış.

Botanicula penguen bulmacası

Botanicula 2012’de PC için çıktığında çok beğenildi. Bir çok güzel yorumun yanında oyunun eleştirilen tek tarafı bir daha oynamaya gerek olmayan yapısıydı. Oyunun sonuna ulaştığınızda kenarda köşede kalmış bir kaç sinematik dışında bütün görevleri tamamlamış ve bütün içeriği neredeyse bitirmiş olacaksınız. En küçük detaya bile çok büyük bir emek veren Amanita Design’ın en azından oyunda bazı yan hikayelerle oyunu süslemesi hoş bir eklenti olabilirdi. Ayrıca ilk kez karşılaştığınız her güzel görüntü sizi oyunda tuttuğu için oyun bittiğinde bir kez daha oynamak için nedeniniz olmayacak. Bunun dışında iPad’de kocaman iki siyah barın arasında oyunu oynuyoruz. Tolere edilebilecek bir durum olsa da oyunun harika grafiklerinin ekranda daha fazla yer kaplaması güzel olurdu.

Bu arada en küçük detaya önem veriliyor dediğimde son derece ciddiydim. Örneğin  bir kutuyu birden fazla kez açtığınızda oyunun yapım ekibinden insanların kafalarını görebilirsiniz 🙂

Botanicula lunapark bulmacası

Point-and-click macera oyunları, çok geniş bir oyuncu kitlesine sahip olmasa da, çok zorlamayan bulmacalarıyla türe yeni adım atmış olan oyuncuları kendine aşık edebilecek bir oyun Botanicula. Amanita Design’ın aslında kasvetli ve gergin hikayeyi, grafikleri ve güzel müzikleriyle eğlenceli bir tarzda sunduğu oyun, hem oyun sektöründe büyük şirketlerin üretim bandından çıkmışçasına ruhsuz, kişiliksiz oyunlarından bunalanlara hem de farklı bir şeyler denemek isteyenler için bir kaçış noktası.

iPad için link

PC için Steam link

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply