OYUN

2014 Yılının En İyi Oyunları

29 Aralık 2014

Bu liste 1T1E’nin beğendiği oyunlardan oluşmakta. Yani her yerde gördüğümüz AAA oyunlardan çok indie oyun şirketlerinin büyük emeğinin onurlandırıldığı bir yazı olacak. Umarım beğenirsiniz.

2014 Yılının En İyi Oyunları listemize hoşgeldiniz 🙂

5) Plague Inc

Mükemmel bir fikir, anında alışılabileceğiniz bir arayüz ve kafayı yemenize neden olacak ada ülkeleri. Özgün bir oyun Plague Inc.  Adından da anlaşıldığı gibi bir hastalığı canlandırıyoruz 🙂 Evet efendim aynen öyle. Pandemi yaratmaya çalıştığımız oyunda, virüs ve bakteri gibi kötücül canlılarımızı her yayıldığımız ülkeyle ve bulaştığımız insanlarla kazandığımız puanlar sayesinden evrim geçirtiyoruz. Bize karşı bir aşı mı üretiliyor; hemen antivirüslere karşı dayanıklılık sağlayan kılıfımıza puanlarımızı harcayıp tedavinin bulunmasını yavaşlatabiliyoruz. Bu konunun çok küçük bir kısmı; hastalığımızın kuşlar böcekler ile yayılmasını hatta musluk sularından bulaşmasını sağlayabiliriz. Anlayacağınız üzere oyun hem çok detaylı hem de başta da dediğim gibi kolayca alışacağınız bir düzene sahip. Adalardan neden bahsettiğimi de oyunu oynadığınız da anlarsınız 🙂

Plague Inc

Satın almak için : Steam

4) Banished

SimCity gibi bir oyun düşünün ama çok eski zamanlarda geçiyor ve nüfus hiç de kolay büyümüyor. Banished, simülasyon türünün saçı başı yolma mertebesinden bir gıdım aşağıda olan bir oyun. Çetin kış şartlarında dışarıda çalışan köylülerinizin, eve döndüğünde sıcak bir yuvayla karşılaşmazsa çok hızlı bir şekilde öldüğü, yeterli ev sayısı olmadığında üremeyi bıraktıkları için yavaşça yaşlılıktan köyünüzün köküne kibrit suyu döküldüğü bir yapım. Ticaret ve üretim temelinde olan Banished, bir noktaya ulaştığınızda size daha başka şeyler sunamadığı için tekrar oynanabilirliği fazla olmasa da denenmesi gereken yılın en iyi yapımlarından.

A3-1024x576

Satın almak için: Steam

3) Invisible Inc

Bir erken erişim oyununun bu listede olacağını düşünmezdim ama beni benden aldı. Invisible In. bir taktik strateji oyunu. Rastgele oluşturulan bir katta, ajanlarımızı kontrol edip yapmamız gereken görevi yakalanmadan ve öldürülmeden tamamlamamız gerekiyor. Ortam rastgele oluşturulduğu için genellikle şans bizden yana değil ama velakin bu bizim daha dikkatli oynamamızı sağladığı için oyunun atmosferine büyük bir katkısı olduğunu düşünüyorum.Elbette erken erişimde olduğu için oyunun bazı bugları var ama yinede bu düzeyde bir oyun için güzel bir deneyim sunuyor.

Invisible-Inc

Satın almak için: Steam

2) Endless Legend

Endless ismiyle çıkardıkları 3. oyunla çok farklı bir yola giren Amplitude Studios, çok güzel bir iş kotarmış. Heroes’un savaş ekranıyla Civilization’a benzeyen taktik ortamını bir arada gördüğümüz oyun fantastik öğeleriyle ve fevkaladeye yakın grafikleriyle biz oyuncuların başını döndürdü. Yılın en başarılı işlerinden birisi ama en iyisi değil.

Endless Legend

Satın almak için: Steam

1) This War of Mine

Yılın oyunu işte budur. Yıllardır hep savaşan tarafta olduk. Oluk oluk kanlarımız akarken birden iyileşen karakterlerimiz oldu. Koskocaman orduya tek başımıza bodoslama daldık. 10 metre yukarıdan atlayıp iki saniye dinlenip fıtı fıtı koşturduk. Savaşı, hiç olmadığı bir şeklini yaşadık. Ama This War of Mine bunu tersine çevirdi. Kuşatma altında olan bir şehirde yaşamaya çalışan 3 arkadaşı konu alan yılın en iyi yapımı This War of Mine, Sims ve Deadlight (not: zombisiz hali) karışımı  bir platform oyunu. Yaşamak için yeni yerleri yağmalamalı, yatak, ısıtıcı, su arıtıcı gibi eşyalar ile ekibin hem bedensel hem de ruhsal sağlığına dikkat etmelisiniz. Verdiğiniz kararların karakterler üzerindeki etkisi olacağı kadar sizin de üzerinizde etkiye sahip olacağını sakın unutmayın. Epeyce sıkıntılı ve rahatsız edici atmosferi olsa da bu tam tersine oyuna daha fazla aşık olmanıza neden oluyor. Bu yıl oynayacak tek bir oyun hakkım olsaydı hiç düşünmeden yine bunu seçerdim.

580cc714964f2c9aefb282f14593510ecc7aa634

Satın almak için: Steam

Yılın en iyi Mobil Oyunu: Monument Valley

Sadece bilgisayar oyunlarından bahsettik ama mobil oyunlardan da bir seçim yapmasaydık tefe konurduk.

Monument Valley, Mauritz Cornelis Escher’in çizimlerini andıran bir dünyada geçiyor. Hikaye anlatımında çok gizemli davranması büyük bir sorun olsa da oyun harika görselleriyle ve ağzınızı açık bırakacak mekaniğiyle çok ama çok büyük bir takdiri hakediyor. Tablette oynamanızı salık versem de bulduğunuz yerde oynamanız gereken yılın en iyi mobil oyunu.

Monument-Valley

 

Satın almak için : iTunes , Google Playstore

Bu listede oynamaya fırsat bulamadığım The Banner Saga ve Transistor’de dahil olabilirdi ama ne yazık ki iş hayatı bazı şeylerden feragat etmenize neden oluyor. Ayrıca ne kadar AAA oyunlara ters bir tavır göstersem de Middle Earth: Shadow of Mordor ve Dragon Age: Inquisition da oynanmayı hakediyor.

Not: Neden AAA oyunlara karşı bir tavrım olduğunu merak ediyorsanız Civilization: Beyond Earth' e bakmanız yeterli olacaktır.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply