MÜZİK/FİLM

2014 Yılının En İyi Filmleri ve Dizileri

30 Aralık 2014

2014 Yılının en iyi filmleri ve dizileri 1T1E’de. Ayrı yazılar yazıp sizi sıkmak istemedik umarım beğenirsiniz 🙂

Film

Chef

Yemek bloggerı olarak konuyu aşırı derecede içselleştirdiğimizden bu filme bayıldık. Kesinlikle izlenmeli. Film için yazdığımız incelemeye buradan ulaşabilirsiniz.

chef

Interstellar

En iyi yapımlardan bir tanesiydi Interstellar. Seyirciyi aptal yerine koymadan, anlaşılabilecek bir şekilde bilimsel açıklamalarını yaptı ve kurduğu düzende harika bir hikaye anlattı. Yazdığımız incelemeye buradan ulaşabilirsiniz.

Interstellar

The Hobbit: Battle of the Five Armies

Spoiler vermeden filmde beğenmediğim noktaları yazamayacağım için hafif bir paragraf olacak. Filmi sevdim mi? Evet sevdim. Hataları var mı? Daha ne kadar olacaktı. Peki bunlar filmi beğenmem için bir sebep mi? Hayır değil.

Orta Dünya’ya daha iyi bir şekilde veda etmeyi çok ama çok isterdim ama ne yazık ki olmadı. Bu dediklerime rağmen gidin izleyin. Bir de elflerin aslında havadan birazcık daha ağır olduklarını sakın ama sakın unutmayın 🙂

The Hobbit: Battle of the Five Armies

Guardians of the Galaxy

Bu ve bir alttaki film Marvel’ın sinematik evreninin yeni dönemi için mihenk taşları. Ve bunu yan karakter olarak değil başlı başına bir başrolmüşçesine kotarıyorlar. Grubumuzun Kree fanatiği Ronan’a karşı vermiş olduğu savaşı anlatan Guardians of the Galaxy’de, Avengers gibi onurlu kahramanlardan oluşmaması Marvel evreninin en geyiğe uygun hikayelerinden biri olmasını sağlıyor. Kree’lerin kendine evrende ilk defa yer bulması gelecek filmlerde olacakları düşündürüyor ve biz nerdleri heyecanlandırıyor 🙂 Türe yakın olan her insanın izlemesi gereken bir film Guardians of the Galaxy.

Guardians of the Galaxy

Captain America: The Winter Soldier

Evrenin en şekilli adamı Steve Rogers’ın Hydra ile ikinci mücadelesi. İlk filmden fersah fersah ilerde harika bir yapım. Ama eğer çizgi romana uyan filmler olacaksa marvel sinematik evreninde, Amerikan devriminin medar-ı iftiharı Cap hepimizi üzecek (Spoiler isteyen Civil War’a bakabilir) fakat o güne kadar bir Avengers filmi daha var. Black Widow ve Cap’in oyunculuklarının da göz doldurduğu film kesinlikle izlenilmeli.
Captain America: The Winter Soldier

Dizi

Louie

Bu adamı seviyorum. Hem stand-up şovlarını hem de dizisini. Hemen komedyen diye aklınıza Seinfeld gelmesin çünkü bir iki nokta dışında hiç alakaları yok. Her sezon bir öncekinin üstüne bir o kadar daha şey koyan C.K, dizinin bu yıl yayınlanan 4. Sezonunda bizi hem geçmişinde yaşadığı büyük bir olaya hem de günümüzde yaşadığı çalkantılı aşk hayatına taşıyor. Ne kadarı doğrudur bilinmez ama mükemmel bir 3.  sezonun ardından daha iyiisini yapabiliyor olması 2015 de yayınlanacak yeni sezona merakımızı arttırıyor,

Louie

Agents of S.H.I.E.L.D

ilk sezonun yarısını kesin atın geriye Marvel sinematik evreninin  en iyi filmleri kadar başarılı bir dizi kalır. Agents of S.H.I.E.L.D çizgi romanlardan ortaya çıkmamış ama hem çizgi roman evrenini hem de sinematik evreni değiştiren bir hikaye. Yukarda da anlattığımız 2 Marvel filminin arasında konuyu bütünleştiren dizinin Coulson’ın üzerindeki büyük yük ve Skye’ın geçmişi nedeniyle gelecekte çok önemli bir konuma geleceğini düşünüyorum. 1 saatlik çerez olarak düşünülmemesi gereken yapım bazı sahnelerde gelecek hakkında değerli bilgiler sunuyor.

Agents of S.H.I.E.L.D

Fargo

Hepimiz izledik be. Gerçek hikayelerin film veya dizileri genellikle ahlaki ve etik değerler nedeniyle belirli sınırlar içinde durmak zorundadır bu da onun başarılı olmasını engeller. Ama  Fargo hem baş kahramanımız hem de kötü kahraman o kadar güzel oynuyor ki neler olacağını görmek için sabırsızlanıyorsunuz.  Ezik bir karakterin  başından geçen bir olay nedeniyle yaşadığı değişimler ve o olayın etkilerinin peşini bırakmaması üzerine kurulu dizinin, ağır bir tempoya sahip olması, patlamalı çarlamalı filmlerden sıkılanların ağzını sulandırabilecek cinsten. İzlemememiş olanınız varsa yapılacaklar listenizin en başına alsın.

Fargo

Gotham

Batman’in olmadığı bir Batman hikayesi. Gotham’ın başına musallat olmuş kötülerin doğuşunu işleyen dizi Penguen ve Gordon karakteriyle gerçekten gelecek sezonları için şimdiden kombine aldı. Gotham’ın koyu ve son üçlemeye yakın yapısı hem genç izleyicileri hem de seriyi eskilerden beri takip eden insanların takdirini topladı.

Gotham

Black Mirror

İngilizlerin Dünya’ya başka bir katkısı bu dizi. Her bölümünde başka bir konu işleyen ve genellikle teknolojinin gelecekteki konumunu bizi epeyce korkutarak kullanan Black Mirror, bu yıl Noel özel bölümüyle gönüllerimiz fethetti. Diğer bölümleri ne zaman yayınlanacak bilinmiyor ama tek bir bölüm bile diziyi bu listeye eklememize yetti. Mad Men’deki yakışıklımız Jon Hamm ve Game of Thrones’da red wedding’de gözlerimizden yaşlar akıtan Oona Chaplin’in de yer aldığı bölüm beynimize eklenen bir çipin 1 hafta sonunda kendi başına bizim karakterimizle yaşayabildiği ve bizim için gündelik işlerimizi yapabildiği bir teknolojik gelişmenin getirdiklerini gösteriyor. Tek başına bile bir şaheser olan bölüm eski sezonları izleyenler için bir kat daha güzel oluyor. Zaten toplamda 7 bölümü olan bu diziyi başladıktan sonra tekrar tekrar izleyebilir hale gelebilirsiniz benden söylemesi.

Black Mirror Christmas Special

 

 

Burada True Detective, Game of Thrones, Sherlock gibi dizilere ve Gone Girl, Fury ve The Imitation Game gibi filmlere yer veremediğimiz için üzgünüz ama diğer yazılarımızda da olduğu gibi alternatif bir liste sunmak istedik. Umarım beğenmişsinizdir.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply deniz 31 Aralık 2014 at 09:57

    güzel seçimler, fargo mükemmel bir dizi, guardians of the galaxy biraz haya kırıklığı oldu sadece ama yinede iyiydi tabiki

  • Leave a Reply