MÜZİK/FİLM

Yılın Dizileri

29 Aralık 2015

Vurur yüze ifadesi Yılbaşı geldi bit….. Tamam tamam vurmayın lütfen, lütfen. Lütfen

Diziler açısından konuşursak çok güzel bir yıl geçti gitti önümüzden. 2016 Geek’leri mutlu etmek için bir sürü film fırlatmaya hazırlanırken 2015’de sessiz sedasız üzerimize diziler attı. Lafı çok uzatmadan, jüri üyelerinin teker teker döndüğü o güzel dizilere geçelim.

Mansiyon

Agents of S.H.I.E.L.D

Agent Carter

True Detective

Fargo

Game of Thrones

5) Daredevil

daredevil birtatlibireksi

Aman Tanrım o nasıl güzel hikayedir, o ne güzel oyunculuktur, o ne güzel görselliktir. Kingpin’ine (Vincent D’Onofrio) kurban, Matt Murdock’ına (Charlie Cox) hayran.

Bir tek bana mı oluyor bilmiyorum ama Marvel’ın sadece Dünya’yı değil artık bütün evreni kurtaran kahramanlarından biraz sıkılmaya başladım (evet çizgi roman okumayan birisiyim ama linç etmeyin bunu dedim diye). Gerçek bir suçla savaşan kahramanlar daha fazla ilgimi çekmeye başladı bu sırada. Daredevil de mütevazi yapısına rağmen, direk Marvel sinematik evrenine göbekten bağlanan S.H.I.E.L.D’dan -ki çok güzel bir sezon çıkardılar ve çıkarıyorlar- daha iyi bir hikaye sundu. Azıcık seviyorsanız böyle işleri oturun izleyin ne kaybedersiniz ki.

4) Rick and Morty

rick and morty birtatlibireksi

Garip bir dizi ya Rick and Morty, nasıl anlatırım bilemedim. South Park’ın +18 almasının sebepleri belli fakat yetişkin biri diziyi izlerken çok da rahatsızlık duymaz. Konu Rick and Morty olunca, ne seslendirme ne de hikayeler rahatlıkla içselleştirilip takip edilecek gibi görünmese de, kendinizi bütün sezonu 1 günde bitirirken buluyorsunuz. (2×04 önerimdir :))

3) Louie

bscap0004

Louie C.K’yi tanımadan önceki mizaha bakış açım ile bugünkü arasında 360 derece fark var. Garip bir tarzı var bu adamın; yaşadığı yerin sağladığı özgürlükten mi, gerçekten “f**ked up” yaşamından mı bilinmez ama anlattığı şeyleri burada pek duyamazsınız. O yüzden de bu adamı cidden seviyorum. Dizisi de, şovlarından çok farklı bir yerde harika bir konumda bulunuyor. Komedi dizisinde insan korkar mı ya? Sezon hakkındaki incelememize buradan ulaşabilirsiniz.

2) Mr. Robot

11146569_913773262022951_4232384404809680435_n

Hiç siyasi içerikli yazı yazmayız, kendi fikirlerimizi başkasına empoze etme noktasına düşmemek için ve anlatmak istediklerimizi daha geniş kitlelere ulaştırabilmek için. İlk defa ekonomik düzen üzerinden geliştirilmiş bir söyleme cevap verme amaçlı Mr. Robot incelememizde inceden zülfü yâre dokunduk; bir daha olmaz kusurumuza bakmayın 🙂

Bu dizi de bunu hakediyordu ama. Fight Club’dan beri devasa büyüyen yeraltı edebiyatı ve ütopya ve distopya edebiyatı (büyüdü derken kitlesi arttı demek istedik), bireyin az da olsa beynini kullanmasını sağladığı için Hollywood yapımlarından ayrı bir yerde tutulması gerektiğine inanıyorum. Mr. Robot da yapmak istediği şeyi canla başla yapan güzel bir dizi. Bir de işin içine hackerlığı, kar maskeli adamların klavyeye abanması olarak gösterilmemesi çıkınca tadından yenmedi be 🙂

1) Master of None

birtatlibireksi master of none

Belki de yılın dizisi demiştik; dayanamadık yılın dizisi ilan ettik. Övmelere doyamam, dilimde tüy biter de susamam. Aziz in the building!

Yeni milenyumun çocuklarını anlatan harika bir yapım Master of None. Yılın da dizisi budur üzerine de tanımam. Tamam diğer 4 yapım da burada yer alabilirdi, hatta Mr. Robot’u mu 1. yapalım diye düşünmedik değil; arkadaşlarım da açıkça Rick and Morty’yi savundu fakat izlerken hissettiklerim özeldi ve bu yıl böylesini başka bir dizi veremedi. İzleyin efendiler izleyin.

Yılın filmleri nerede diye merak edenler için söyleyelim; daha yayınlanmamış bir kaç film varken bu listeyi yapmak doğru olmazdı. O yüzden Ocak ayı içinde yılın en iyi filmlerini seçtiğimiz yazımızı yayınlayacağız

You Might Also Like