MÜZİK/FİLM

Şef (Chef – 2014)

17 Kasım 2014

Koca adam Jon Favreau’nun sıcacık filmi Şef.Bu yılın en iyi yapımlarından. Sadece hikayesi değil oyuncuları da filmi olduğundan daha iyi bir yere taşıyor. Gelin biraz eskimiş olsa da izlemek zorunda olduğunuz bir filmi inceleyelim.

chef
Iron Man’in koruması Happy Hogan olarak beyazperdede gördüğümüz Favreau, aslında Avengers ve Iron Man’de hem yapımcı hem de yönetmen olarak karşımıza çıkmakta. Şef’deki ünlü akınının bir kısmı buradan geliyor anlayacağınız.

Bir yemek bloggerı ve baş kahramanımız üzerinden başlayan olayın bir sosyal medya dersine dönüşmesiyle hikaye günümüzden olduğu belirtip seyirciyi kendine çekiyor. Aslında klişeleşmiş boşanmış anne babanın arasında kalmış babasını özleyen çocuğun hikayesi üzerinden başlayan film öyle güzel bir şekilde işlenmiş ki hiçbir şey batmıyor. Karışık Kaset’te de bahsettiğimiz gibi filmin müzikleri de filmin atmosferine çok hoş bir katkı sağlıyor.

chefCook

New York’un en ünlü gurme bloggerı Ramsey Michel’in Şef Carl Casper’ın yemeklerine dair yaptığı yorumların sonunda, Casper’ın sinirini hiç bilmediği Twitter’da, blogger Michel’e boşaltması sırasında yaptığı küçücük bir hata -özel mesaj yerine direk yanıtlaması-  kendisine garip bir şöhret getirir. Ve hikayemiz tam olarak burada başlar. Bir bloggerın yıllarını vermiş bir şefin gururunu hiçe sayması bir bakıma bize de ders olacak cinsten bir mesajı barındırıyor. Ve ardından gelen hikaye filmi günümüzde görmediğimiz tarzdan bir filme çeviriyor. Bu film zengin ama işi başından aşkın takım elbiseli çocuğundan uzak bir babanın hikayesini değil, mutluluğu için sıfırdan başlayabilen bir babanın hikayesi. Dediğim gibi film aslında bilindik bir hikayeyi farklı bir yerden işliyor ve bunu sosyal medyanın üzerimizdeki etkisiyle detaylandırıyor. Yıllarca Hollywood’da büyük projeler yapmış Favreau’nun bağımsız sinemada da başarılı olduğunu gösteren bir film Chef.

chefTwitter

Filme gitmeden önce hakkında olabildiğince az şey okumaya çalışan birisi olduğumdan Sofia Vergara’nın adını duyduğumda açıkçası çekinmiştim. Acaba filmde sadece güzelliğinden dolayı mı yer alıyordu bilmiyordum. Ama hikayede başka birinin olması mümkün değildi galiba. Aynı şekilde Avengers’dan Scarlett Johansson, Iron Man’den Robert Downey Jr., John Leguizamo, Dustin Hoffman gibi ünlü oyuncuların yer aldığı film yukarıda da dediğim gibi filmi olduğundan da iyi bir yere getiriyor.

chef-post

Küba’yı ne kadar çok sevdiğimizi son yazılarımızı okuduysanız farketmişsinizdir. İşte bu da filme biraz daha bağlanmamıza yardımcı oldu. Ama öyle olmasaydı da filmin izlenilmesi gerektiğini düşünüyorum. Bu yılın en iyi filmlerinden birisi olan Chef, güzel bir film yapmak için Hollywood’un pahalı efektlerine, temcit pilavı aşk hikayelerine gerek olmadığının kanıtı.

You Might Also Like

2 Comments

  • Reply j.d. 18 Kasım 2014 at 05:26

    Uuu ben bu filme gideyim bari, ama öncesinde yemek yemeyi unutmamam gerek 😀 İzledikten sonra konuşalım sizinle film hakkında 🙂

  • Reply 2014 Yılının en iyi Filmleri ve Dizileri - Bir Tatlı Bir Ekşi 30 Aralık 2014 at 13:29

    […] Yemek bloggerı olarak konuyu aşırı derecede içselleştirdiğimizden bu filme bayıldık. Kesinlikle izlenmeli. Film için yazdığımız incelemeye buradan ulaşabilirsiniz. […]

  • Leave a Reply