MÜZİK/FİLM

Scott Bradlee & Postmodern Jukebox

05 Ağustos 2014

Şarkılarını ilk defa Big Chefs’te duyduğumuz Postmodern Jukebox ( kim olduklarını bulmak gerçekten zor oldu 🙂 ) popüler kültürün dakika başı çıkardığı şarkıları sanata çeviren ve bunu Youtube sayfalarında da çok güzel klipler hazırlayarak paylaşan bir grup.

Postmodern Jukebox

Postmodern Jukebox’ın kurucusu Scott Bradlee Ragtime, Jazz ve Swing türleriyle pop şarkılarına çok farklı bir tat katmış bir piyanist. Fotoğrafta görebildiğiniz ekip dışında bir çok sanatçı da şarkılarında konuk olmuş ve çok sesli mükemmel bir arşiv ortaya çıkarmışlar.

Aslında ünlü olmaları biraz da Youtube’un hayatımızdaki yeriyle alakalı. Bir anda viralleşmiş doo-wop tarzında icra ettikleri Miley Cyrus – We Can’t Stop cover’ıyla Good Morning America gibi çok ünlü programlarda yer almışlar.

Yukarıdaki video Postmodern Jukebox’ın, Cosmopolitan’ın New York’ta bulunan merkezlerinde yılı için hazırladıkları “mashup” videosu. Aslında ne yaptıklarını, ne kadar çok sesli ve özgün bir tarzları olduğunu çok güzel anlattığı için paylaşmak istedim.

Günümüzde yeni “yıldız”ların ve farklı işler yapan insanların çıkış noktası olan “Youtube” da yayınladıkları videolar ile ünlü olan Postmodern Jukebox, tur dönemleri dışında genellikle haftada bir şarkı yayınlıyor.

Başta da demiştim; yayınladıkları videolarda,hem şarkıyı çevirdikleri döneme uygun olmasına ve de eğlenceli olmasına çok dikkat ediyorlar. Bir çok şarkıda olduğu gibi yukarıda dinleyebileceğiniz şarkıda ana vokal olan Robyn Adele Anderson’in el hareketleri, saçına takmış olduğu çiçek ve şarkıların türüne uygun olarak söyleme tarzını değiştirmesi (Bknz: Thrift Shop) çok güzel detaylar ve dinlediğiniz müziği kat kat daha güzel bir yere çekiyor.

Ayrıca grup yaptıkları yetmezmiş gibi farklı dillerde de şarkılar söylemeye çalışıyor. Psy-Gentleman ve Jason Derula-Talk Dirty (2Chainz’in kısmını Robyn’in Yidiş diliyle söylemesi) hem dinlemesi zevkli hem de zaten olağandışı bir iş yapan Postmodern Jukebox ’ı daha da sıradışı yapıyor.

Scott Bradlee

Evinin salonunda yaptığı videolarla bu noktaya gelen ve hala bunu yapmaktan zevk alan Postmodern Jukebox yine bu yıl çıkardıkları albüm “Twist is the new Twerk” ve ilk turlarıyla her gün biraz daha popüler kültürde kendilerine yer açıyor.

Grup son zamanların en ünlü pop şarkılarının cover’larının yer aldığı Spotify’da da yer almakta. Bence albümün en çok dinlenmesi gereken şarkıları Miche Braden’ın blues tarzında söylediği Guns N’ Roses -Sweet Child O’ Mine, Selena Gomez- Come & Get It, Macklemore & Ryan Lewis – Thrift Shop ve Psy-Gentleman.

Her hafta yeni şarkı çıkarmaları olsun, zamanın yavaşça ezip geçtiği müzik türlerini yeniden canlandırmaya çalışmaları ve bunu tam da bu nesilin sevdiği şarkıları kullanarak yapmaları olsun, her yaptıklarıyla takdiri hak eden bir grup Postmodern Jukebox.

Yazımı biraz üstten bir tabir olsa da, güzel müzik için hala uğraşanların olduğunu görmekten mutlu olduğumu belirterek bitiriyorum.

İyi dinlemeler 🙂

Not: Bizleri  ve dolayısıyla sizleri bu güzel grupla tanıştıran Big Chefs’in müzik direktörü Ogün Dalka ve ekibine tekrar teşekkürler.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply