MÜZİK/FİLM

Lily Allen – Sheezus

26 Temmuz 2014

Lily Allen 5 yılın ardından geri döndüğünde bunun sessiz sedasız olmasını kimse beklemiyordu ve öyle de oldu. Sheezus albümü çıktığından bu yana bir çok farklı yerden eleştirilere boğulduğu kadar bir o kadar da beğenildi.

Been here before, so I’m prepared
Not gonna lie though, I’m kinda scared
Lace up my gloves, I’m going in
Don’t let my kids watch me when I get in the ring

Lily Allen Sheezus’da, Beyonce, Lady Gaga, Katy Perry, Lorde gibi şarkıcıların adlarını kullanarak eski tacını geri almaya geldiğini belli ediyor. Ama aslında saldırdığı konular karşısında çok da başarılı olamıyor. Prodüktörünün ve yapımcıların karşısında herhangi bir şansının olmadığı her şarkının 4 dakika 20 saniyenin altında olmasıyla, “Hard out Here” parçasındaki reklam yerleştirmeleriyle belli oluyor. Yine “Sheezus” ve “Hard out Here” şarkılarında yer alan medyadaki kadının metalaştırılmasına karşı tutumu, duruma yeni bir bakış açısı sağlamıyor.

“URL Badman” şarkısı ise yukarda bahsettiğim durumun tamamen dışında. Lily Allen şarkının en başından itibaren çok sert bir şekilde internet troll’lerine saldırıyor. Troll’lerin şu ana kadar yaratmış olduğu sorunları görünce de bunda sonuna kadar haklı olduğunu düşünüyorum.

Lily Allen

Albümdeki “Insincerely Yours” şarkısı da aynı “URL Badman” gibi albümün kara mizahi ve saldırgan tavrını devam ettiriyor. Medyada sürekli görülen insanların neden ünlü ve önemli olduğunu sorgulayan şarkıda Lily Allen, Cara Delevigne’ın adını kullanarak hiç bir şeyden çekinmediğini bir daha gösteriyor. Allen’ın ilk albümünden bu yana gelen açıksözlülüğü bu şarkıda da yer almış.
“Let’s be clear
I’m here
I’m here to make money, money, money” ile aslında hiç bir şarkıcının yapmayacağı şeyi yapmış Lily Allen.

Albüm tek parça olarak ele alındığında, hazmetmesi kolay akılda kalıcı pop ritmleri ile kabul edilebilirliği çok yüksek. Kimine göre diğer albümlerine göre başarısız olsa da 2014 yılının en güzel albümlerinden birisi olduğunu söylemeliyim.

5 yılın ardından, müziğin eskisi gibi olmadığını bilerek geri dönen Lily Allen, tekrar zirveye tırmanmaya çalışıyor. Eğer müziği bir daha bırakmazsa, gelecek dönemdeki eserlerini bu albümüyle kıyaslayacağımıza eminim. Bu yüzden türe ilgi duyan insanların bir kez olsun kulak kabartması gereken bir albüm olduğunu düşünüyorum.

iyi dinlemeler 🙂

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply