MÜZİK/FİLM

Karışık Kaset – Trip Hop

08 Aralık 2014
Everybody Street

Rahatlamanız için Trip Hop türünün en güzel şarkılarından seçmece 10 güzel parça Karışık Kaset Trip Hop ile Birtatlibireksi’de.

90’larda The Wild Bunch başta olmak üzere Üniversite şehri Bristol’da başlayan akım, çok kısa süre içinde epeyce bir üne kavuştu. TWB’nin plak anlaşmasıyla Massive Attack’a dönüşmesi ve ilk albüm Blue Lines ile İngiltere bir müzik türünü daha Dünya’ya armağan etmişti. 94’e geldiğimizde Massive Attack’dan ayrılan Tricky ve yine o dönem ortaya çıkan Portishead, türün lokomotifi olmuşlardı. Bir süre sonra da Trip Hop’ın üzerine yapılan eklemeler ile Post Trip Hop doğdu (listemizdeki bazı şarkılar bu türdendir). Bristol’un liman kasabası olması sebebiyle bitkisel uyuşturucuların rahatlıkla gelip geçmesinin türün üzerinde çok fazla etkisi olduğuna inanılmaktadır. Trip Hop, aynı şarkıda hem rahatlamanızı hem de gerilmenizi sağlayabilir. Müzik tarihi içinde bir gezinti (Trip) olan tür Hip Hop’ın mirasından da yararlanmaktadır (Hop).

(Görsel Boogie’ye aittir)
1) Hooverphonic – Mad About You

2) Groove Armada – My Friend

3) Thievery Corporation – Lebanese Blonde

4) Portishead – Glory Box

5) Lamb – Angelica

6) Air – All I Need

7) Massive Attack – Weather Storm

8) Norrda – Infinite Face

Türk kokan Trip Hop. Mükemmel bir albümle sadece 1 defa gelip tadını ağzımızda bırakan grup Norrda.

9) Telepopmusik – Breathe

10) Wax Poetic – Angels

11) Tricky – Evolution Revolution Love

Konuşarak söylediği şarkılarıyla türün en gizemli, en kaliteli adamıdır Tricky. Bu yıl çıkan ve kendi adını taşıyan Adrian Thaws albümü dinlenilmeyi kesinlikle hakediyor.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply