MÜZİK/FİLM

Karışık Kaset #8 Bu Yılın En İyi Albümleri

24 Kasım 2014

2014 Çok garip bir şekilde geldi. Black Label Society, Foo Fighters, Pink Floyd, The Black Keys, Damon Albarn, Judas Priest, Slipknot (Kimine Göre) yeni albümlerini yayınladıktan sonra bir de AC/DC’nin yeni albümünü öğrendik. Ağzımız sulandı. Müziği bırakmış olan Judas Priest’i mi dinleyelim, yıllardan sonra harika ötesi bir kayıtla son kez selam veren Pink Floyd’u mu yoksa AC/DC mi ya da Foo Fighters’ı mı? Gelin bu yılın sincabı bile şaşırtan en iyi albümlerini (Dip not: Subjektif) inceleyelim.

1) Pink Floyd – Louder Than Words (The Endless River)

Sadece tek bir şarkısında sözlerin olduğu,  Rick Wright’ın “Anisina” yayınlanmış harika bir albüm The Endless River ortalığı yıktı geçti. Albümü daha uzun bir şekilde irdelemek dileğiyle.

Anisina, Nervana, On Noodle Street ve sanki The Wall esintili Allons-y albümün bana göre en iyi parçaları.

2) Foo Fighters – Something From Nothing (Sonic Highways)

Her şarkının farklı stüdyolarda ve farklı eyaletlerde yapıldığı, Foo Fighters’ın kalıplarının biraz dışında olma çabasındaki albümü Sonic Highways. Çıkış Parçası olan Something From Nothing’de Holy Diver esintisi duymayan bizden değildir.:D Genelde albümleri yorumlamak için beklemek gerektiğine inandığımdan ötürü çok büyük konuşmak istemiyorum ama Wasting Light’a çıktığı zaman burun kıvırıp daha sonra sevmiş biri olarak bunu da seveceğime inanıyorum.

3) The Black Keys – Fever (Turn Blue)

Tatlı adamlar vesselam. Ailecek seviyoruz 🙂

4) Black Label Society – Angel of Merch (Catacombs of the Black Vatican)

Southern Metal’in ilahı Zakk Wylde’dan yine bir hay-van-lık örneği. Damn the Flood, Beyond the Down ve Believe’i dinlemeden geçmeyin!

5) Damon Albarn – Everyday Robots (Everyday Robots)

Bu tür müziklerden olabildiğince uzak biri olsam da bu adama karşı “güçlü olamıyorum”. Harika bir albüm Everyday Robots. Heavy Sees of Love, Lonely Press Play ve Everyday Robots dinlenmeyi kesinlikle hakediyor.

6) Judas Priest – Redeemer of Souls (Redeemer of Souls)

Tamam Painkiller zamanındaki Rob Halford yok ama yapmayın lütfen Judas Priest bu. Yumulun!

7) Slipknot – The Devil In I (.5: The Gray Chapter)

Eğer başıma bir şey gelmeyecekse bu adamların saldırgan tarzlarından arada bir hoşlanıyorum. Patrona mı kızdın; vur Slipknot patlasın çal oynasın, canın mı sıkkın; patlat bir Slipknot…

8) AC-DC Play Ball (Rock or Bust)

Young ailesinde müzisyen bol. Malcolm Young’ın hastalığı nedeniyle  yerini dolduran Stevie Young ile birlikte yoluna devam eden AC-DC bir kez daha “gece boyunca sallamaya” geliyor.

 

Karışık Kaset’te bu hafta bu yılın en iyi albümlerini tanıtmaya çalıştık. Eksiklerimiz elbette oldu. Hatamız varsa da affola 🙂

İyi Dinlemeler.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply