MÜZİK/FİLM

Karışık Kaset #2

22 Eylül 2014

Karışık Kaset’in 2. haftasına hepiniz hoş geldiniz. Bu hafta biraz daha hareketli bir listemiz var. Hemen başlayalım.

1) Kimbra- 90s Music

Gotye’nin Somebody I used to Know şarkısından sonra çok büyük bir üne kavuşmuş olsa da kendine has kitlesini şarkıdan önce oluşturmuş bir şarkıcı Kimbra. Garip işlere imza atan ve bunu popüler kültüre yedirebilen ender insanlardan (farklı giyinmek gariplik değildir :))  Ağustos ayında çıkan The Golden Echo albümünün çıkış parçası olan 90s Music ilk haftadaki listede yanlışlıktan dolayı yer bulamamıştı. Özürlerimizi iletiriz 🙂

2) Mos Def (Yasiin Bey) – Niggas in Poorest

Bu adam için denilebilecek çok fazla şey yok. Filmlerde mi oynamadı, Dexter’da harikalar mı yaratmadı, ne yaptıysa başarılı oldu. Hatta Türkiye’de Caz Festivali kapsamında bile yer aldı. Bu şarkıyı, Jay-Z ve Kanye’nin yaptığı Niggas in Paris şarkısının sözlerini değiştirerek yaptı ve Malcolm X’in ölüm yıldönümünde yayınladı.

3) Erykah Badu – On & On

R&B’nin bana göre en güzel sesi. Belki “Queen of neo Soul” olarak adlandırıldığından dolayı Blues Brothers filminde karakterlerimizin ve B.B King, Eric Clapton gibi üstadların, önünde şarkı söylediği kraliçe.

4) Hot 8 Brass Band – Sexual Healing (Marvin Gaye)

Bu şarkıyı seçmemin nedeni Chef filminin halen daha etkisinden kurtulamamam. Bir filmin hem hikayesi bu kadar güzel olur hem de müzikleri bu kadar güzel seçilir mi? Sexual Healing şarkısı Marvin Gaye’nin en bilindik şarkılarından birisi ve bir çok grup ve şarkıcı tarafından coverlandı. Galiba Hot 8 Brass Band’in coverı da en güzellerinden bir tanesi.

5) Professor Green – I Need You Tonight

Professor Green, İngiltere’nin her müzikte başarılı olabileceğinin kanıtı. Bu yıl yeni albümünün ilk şarkılarını yayınlayan Green’in listemize uygun eğlenceli parçalarından biriyle devam edelim.

6) Cee Lo Green – Cry Baby

Gnarls Barkley ile harika sesini duymaya başladığımız Cee Lo Green’in kişisel kariyerinde çıkardığı albümlerle de adından söz ettiriyor. Diğer şarkıcılardan farklı yapısı, kıyafet tarzı ve sesiyle içinde bulunduğu her projede de farklılığını ortaya koyabiliyor.

 

7) John Mayer Trio – Who Did You Think I Was

Bu kadar güzel blues yapabilen bir adamın, kendisini pop müzikle harcayabileceğinin kanıtıdır John Mayer (Kişisel fikrimdir kızmayın).

8) Buena Vista Social Club – Candela

Buena Vista Social Club, içimdeki Küba sevgisinin bir nedeni. Havana’nın 1940’lardaki ünlü klübünün adıyla 90’larda ortaya çıkmış bir oluşum. Aynı adı taşıyan belgesel ile dünyanın Küba Müziği’nin ateşiyle tanışmasından sonra dünya turneleriyle kültürlerini, kendi türkülerini çalmaya başlayan Buena Vista Social Club, zamanla Compay Segundo ve İbrahim Ferrer gibi bazı üyelerini yitirse de çalmayı bırakmadı. Ama ne yazık ki bu yıl çıktıkları “Orquesta Buena Vista Social Club Adios Tour” ile birlikte aktif müzik hayatlarını sonlandıracak. Bu sırada Ankara ve İstanbul’a uğramayı da unutmayan grup 23 Ekim’de Congresium’da olacak. Son kez izlemek isteyenlerin kaçırmaması dileğiyle 🙂

9) Caro Emerald – Tangled Up

Caro Emerald daha çok Avrupa’da tanınan bir pop caz şarkıcısı. Türkiye’de de bilinen şarkıcı, hem sesiyle hem tarzıyla çok güzel eserler ortaya koysa da hak ettiği üne sahip değil. Caro Emerald’ı da yakında burada tanıtmak şart oldu 🙂

10) Jehan Barbur & Sinan Kaynakçı  – Kendine Zaman Ver

4. albümü olan Sizler Hiç Yokken’i  daha geçen hafta çıkaran Jehan Barbur hem Gizem’in hem de benim en çok sevdiğimiz şarkıcılardan bir tanesi. Albüm Barbur’un kendi tarzının süregelmesinden oluşuyor. Bu da beni çok ama çok mutlu etti. İnternet’teki yorumları boşverin gidin bu albümü edinin. Özellikle Can, Ellerimde Kelimeler gibi ağır, Kiminsin be Adam ve Dünya Bugün gibi hareketli parçaları çok güzel olan albümde 10 şarkı var. Bunlar ilk akla gelenler olsa da albümün tamamı dinlenmeyi hakediyor. Aşağıdaki Kendine Zaman Ver şarkısını da Pinhani’den tanıdığımız Sinan Kaynakçı ile kaydeden Barbur önümüzdeki hafta Armada Caz Günleri kapsamında sahne alacak. Şarkının güzel olduğunu söylememe gerek yok sanırım 🙂

Not: Şarkıyı site üzerinden göstertemediğimiz için özür dileriz. Yayımcının kararıyla engellenmiş durumda ne yazık ki.

http://www.youtube.com/watch?v=DGf_p4O0AV4

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply