MÜZİK/FİLM

Karışık Kaset #11 – Kadın Caz Vokalleri

23 Şubat 2015

Ne zamandır Caz tarihi hakkında bir yazı yazmayı planlıyordum. Nereden başlamalıyım, Durul Gence hocamızın hazırladığı notları mı kullanmalıyım derken fikrin kendisi bana geldi. Yolda yürürken mırıldandığım One for my Baby ile yine o akşam farklı bir versiyonunu dinlediğim Cry me a River ile me yapmam hakkında net bir bilgiye sahip oldum. Uzun sürecek bir serinin ilk yazısını, zaten çok büyük zorluklara göğüs geren Caz sanatçılarının, bir o kadar daha zor bir ortamda var olmaya çalışan Kadın Caz Vokalleri’ne ayırmaya karar verdim. Hem günümüzden Türk vokallerin hem de türün en bilindik isimlerinden oluşturduğumuz bu listeyi umarım beğenirsiniz.

1) Dolunay Obruk – Bakkal

Dolunay Obruk, tam başına bir Caz sanatçısı olarak görülmese de, aşağıdaki şarkıyı dinlerken neden bu listeye aldığımı anlayacaksınız. Cazın , diğer müzik türlerinin içine girerek yaşamaya devam ediyor olması, Caz sever kitlenin büyümesini kolaylaştırıyor. Istanbul Kafası adlı parçasıyla bir anda ünlenen Obruk, Yalnızlık temalı albümüyle karşımızda. Bu parça da sanırım albümde en beğendiğim eser.

2) Karsu Dönmez – Back In Town

Karsu Dönmez hakkında birçok kez bir şeyler karaladığım için bildiğinizi ümit ediyorum. Bilmiyorsanız da gerçekten sizin için büyük bir kayıp. Back in Town, blues parçası olmasına rağmen çok beğendiğim için burada paylaşmak istedim. Yeni albümü için çalışmalara başladığını da söyleyip sizi şarkıyla baş başa bırakıyorum 🙂

3) Şenay Lambaoğlu – Monolog

Şenay Lambaoğlu’nun ilk albümünü, geçen yıl çıkardığı albümden daha çok seviyorum. Bu yüzden seçimim eski albümden oldu ama yinede son albümünü dinlemenizi tavsiye ederim. Uzun süredir aktif olduğu müzik hayatına, solo kariyeriyle devam eden Lambaoğlu, yumuşak sesiyle ve çok güzel şarkılarıyla devam ediyor.

4) Ella Fitzgerald – Cry me a River

Emprovize yeteneğiyle Cazın Kraliçesi Ella Fitzgerald, 20. yy Amerikan tarihinin en bilindik şarkıcılarındandır.  Caz tarihi için aşağıda bahsettiğimiz diğer vokallerle birlikte en önemli kadınlardan birisidir.

5) Billie Holiday – One for my Baby (and one more for the road)

Kişisel hayatında yaşadığı acıların bluesvari tarzıyla türe damgasını vuran Holiday, neredeyse her kadın Caz vokalin, türe ilgi duymasının temelinde yatmaktadır. Summertime belki de en çok bilinen eseridir.

6) Sarah Vaughan – Over the Rainbow

Sert dili, birlikte çalışmayı neredeyse imkansız kılsa da Cazın büyük ustalarıyla birlikte yapmış olduğu eserler, eski kayıtların sesi üzerinde hırıltılı bir etki yaratmış olması beni çok etkilemektedir.  Mean to Me, Lullaby for Birdland şarkılarını çok güzel bir şekilde icra etmiştir.

7) Betty Carter – My Favorite Things

Betty Carter, bir kadın vokale göre pes olan sesiyle ve sözleri söylerken bile scat singing’i andıran tarzıyla, kadın Caz vokalleri arasında kendine yer edinmiş büyük bir usta. Coltrane’in My Favorite Things’ine yazdığı sözler o kadar güzel ki, günümüzde hala coverlanmaya ve Carter’ın tarzı taklit edilmeye devam ediyor.

8) Esperanza Spalding – I Can’t Help It

Listemizin son şarkısı, yine karışık kaset’e koyduğumuz Esperanza Spalding. İkinci albümü olan Chamber Music Society ile son derece zor bir işin altından kalkan Spalding, vokalliğin yanı sıra albümlerinde ve konserlerinde bas gitar ve bası da çalmakta.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply