MÜZİK/FİLM

Karışık Kaset #10 – Whiplash İçin

26 Ocak 2015

Lafı uzatmaya hiç gerek yok; müzik hakkında çekilmiş filmlere bayılırım. Bir de bu kadar güzel bir konu olunca kendimi kaptırmadan edemedim. Cazdan nefret ediyor olsanız dahi sadece  J.K Simmons’ın performansı için izleyin. Ne yapın ne edin izleyin 🙂 İncelemesi de çok yakında 1T1E’de olacağını söyleyerek Karışık Kaset #10′ a başlayalım.

1) Tim Simonec – Upswingin

Bunun bir de Overture’u olacak lütfen onu da bulup dinleyin 🙂 Fazla yorum yapmıyorum incelemeye bırakmak için kusuruma bakmayın.

2) John Wasson – Caravan (Duke Ellington)

Ruhsuz bir cover olduğunu söyleyen çok büyük bir halt yemektedir. Duyduğum en kaliteli Caravan versiyonu diyebilirim.

3) Charlie Parker – All the Things You Are

Charlie Parker’ın “Bird” adını nasıl aldığını biliyor musunuz?

4) Miles Davis & Charlie Parker – A Night in Tunisia (Dizzy Gillespie)

Dizzy Gillespie’nin öğrencisi Miles Davis ile eşinden sürekli azar işitmesine neden olmuş Charlie Parker’dan mukemmel bir A Night in Tunisia versiyonu.

5) John Coltrane – Nature Boy

En çok coverlanmış şarkılardan birisidir Nature Boy. Coltrane gibi bir sanatçının, diğer bütün versiyonlardan ayrılacak bir Nature Boy çıkarması da beklenecek bir şeydir. Son kısımda iyiden iyiye kendini hissettiren spritiüel müziğe kayışı bir çokları için güzel olmasa da yine de bir Coltrane çalışmasıdır ve bu da dinlenmesi için yeterlidir 🙂

6) Charles Mingus – Moanin’

Hard Bop diyince aklıma ilk bu üstad gelir.

7) Wayne Shorter – Black Nile

Yine bir sürü Cover’ı olan bir parçayla devam ediyoruz 🙂

8) Marcus Miller – Power

Miles Davis’in ekibinde yer almış Fusion’ın en başarılı müzisyenlerinden Marcus Miller’dan bir parça koymasaydık da olmazdı.

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply