MÜZİK/FİLM

Jehan Barbur – Sizler Hiç Yokken

12 Ekim 2014

Jehan Barbur ikimizin en çok sevdiği şarkıcılardan birisidir (Bülent Ortaçgil’de öbürü:)) Yeni albümü olan Sizler Hiç Yokken ‘in çıkacağını duyduğumuz günden beri bekliyoruz. Beklediğimize de değdi; 2 yıllık bir aradan sonra şarap gibi bir albümle mükemmel bir dönüş yaptı Barbur. Gelin önce son Ankara konserinden başlayarak albümü inceleyelim.

Jehan Barbur2

Ankara Caz Festivali’nin son konserinde sahne alan Jehan Barbur’u çok büyük bir kalabalık karşıladı. Ankara dinleyicisiyle özel bir bağı olan Barbur’un yeni albümüne çok alışkın olmayan kitle eski şarkılara ise tek bir ağızdan eşlik etti. Tek sorun kapalı bir yerde yapıldığından dolayı sesin fazlaca yankılanmasıydı. Ama olsun güzel sesli güzel kadını dinlemek bile mutluluk kaynağıydı, bir de birlikte dinleyince daha da güzel oldu 🙂

Konserde elimizden geldiğince bir kayıt almak istedik. Kalabalıktan dolayı çok güzel bir video olmasa da Jehan Barbur’un güzel sesi telafi ediyor herşeyi.

Şimdi gelelim albüme…

Sizler Hiç Yokken’in albümünün single’ı olan Barbur’un Sinan Kaynakçı ile düet yaptığı Kendine Zaman Ver şarkısını geçen haftalarda Karışık Kaset yazımızda paylaşmıştık. Ama albümü tanıtmak için hızlı davranmadık çünkü yukarda da dediğimiz gibi şarap gibi bir şey ortaya çıkmış. Her dinlediğinizde biraz daha sizi sarmalıyor bütün şarkılar. Hepsine daha fazla alışıyorsunuz. Hatta öyle bir noktaya geliyor ki eski albümlerinden daha iyi olduğunu düşünebiliyorsunuz. Açıkçası albüm beni epeyce çarptı o yüzden böyle cümleler kuruyorum. Umarım bir sonraki albümü için de 2 yıl beklemek zorunda kalmayız 🙂

Jehan Barbur1

Sizler Hiç Yokken, Ellerimde Kelimeler gibi ağır bir parçayla başlıyor. Gizem’in albümde en çok sevdiği şarkılardan biri olan bu parça benim gibi daha hızlı parçalardan hoşlanan birisini bile tatmin ediyor. İlk şarkıdan böyle ağır girdiğine bakmayın albümün, hemen devamında eğlenceli ve hızlı parçalar da geliyor.

Kiminsin be Adam, Dünya Bugün, Bugün Yine Böyle ve Yollar, Ellerimde Kelimeler gibi albümün ağır parçalarının getirdiği havayı epeyce dağıtıyor. Yollar o kadar güzel bir parça ki Jehan Barbur’un yumuşacık sesiyle gerçekten dinlendikçe kendisini dinlettiriyor. Konserde yeni albümden 3 şarkı söyledi Jehan Barbur. Bunlar Bugün Yine Böyle, Yollar ve Kendine Zaman Ver’di. Dünya Bugün’e haksızlık yapıldığını düşündüğümü söylemeden geçemeyeceğim 🙂

Can şarkısı galiba albümdeki en güzel parça olabilir. Şarkıları güzel yapan altındaki hikayesi olduğuna inandığım için son cümleyi duyduktan sonra şarkıya deli gibi bağlandım.

Jehan Barbur3

Neredeyse albümün her parçası hakkında teker teker bir şeyler yazdık. Sizler Hiç Yokken, sesine, tavırlarına hayran olduğumuz Jehan Barbur’a olan özlemimizi tam olarak dindirmese de harika bir albüm. Tek eleştiride bulunabileceğimiz şey bu; 10 veya 11 şarkıdan oluşan albümler çok az geliyor 🙂 Bir de ilk dinlemenizde eski albümleriyle kıyas yapılmaması gereken bir çalışma bu albüm. Bir kez daha en baştan dinlemeniz gerekiyor. Jehan Barbur’u eski albümlerinden tanıyanların şarap gibi albüm diyerek ne kastettiğimizi anlayacaklarını düşünüyoruz.

Jehan Barbur, Bülent Ortaçgil şarkılarını söylerken de güzel, kendi şarkılarını söylerken de. Sizler Hiç Yokken kesinlikle alınması gereken bir albüm. Şarkıları dinlemek isteyenler buradan ücretsiz olarak dinleyebilir.

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply 2014'ün En İyi Albümleri 22 Aralık 2014 at 13:59

    […] karşısında başka da diyecek lafımız yok. Albüm hakkında yazdığımız yazı için sizi buraya […]

  • Leave a Reply