MÜZİK/FİLM

Gidişinin Ardından; Horace Silver

19 Haziran 2014

Song for My Father, Nica’s Dream, Señor Blues, The Preacher gibi klasikleşmiş Caz kompozisyonlarının yaratıcısı Horace Silver ‘ın dün aramızdan ayrılmasının ardından bu yazıyı yazmam gerektiğini hissettim.

Kendi sözleriyle “pişirilmiş” olan müziğiyle bir çok nesli etkileyen, Hard Bop’un doğumunu sağladığı ilk albümünden, üretken döneminin sonuna kadar sürekli farklı şeyler deneyen Silver, “ruhsuz” Cool Caz’a Gospel, Blues ve Latin ritmik müziğini kendine has bir tarzda birleştirerek son verdi.

Ne kadar farklı şeyler denemeye çalışsa da, ana akım piyanistlere rol modeli olabilecek kadar da kusursuz bir tarzı vardı Horace Silver ‘ın. Kendi tarzını sürdürebilmek için Stan Getz gibi döneminin en büyük Caz üstadlarından birinin grubundan bile ayrılabilecek kadar da idealist bir yaşamı oldu.

Horace_Silver_by_Dmitri_Savitski_1989

Horace  Silver ve ekibi bir klüpte çalarken Stan Getz ‘in katılımıyla bir “Jam Sessions” yaparlar. Ardından Getz onları arayacağını söyler ve gerçekten de arar. Trio, Getz’in grubuna katılır. Ama bir buçuk yıl kadar sonra gruptan ayrılarak New York’a yerleşir. Burada davulcu Art Blakey ile birlikte Jazz Messengers gurubunu kurarlar. Müziklerinde agresif tarz Hard Bop’un sınırlarını çizmelerine yardımcı olur. Trompet, Tenör Saksafon, Piyano, Bas ve Davul, Hard Bop gruplarının standartı haline gelir.

Beyazların Cool Jazz ‘da başarılı olmasından sonra siyahların Caz ‘ı köklerine döndürme çabasıdır aslında Hard Bop. Hatta Jazz Messengers ‘ın ilk provalarının birinde bir müzisyen yaptıkları müzik için “işte batıdaki beyaz kedilerin kopyalayamayacağı bir şey” demiştir.
“Hard Bop Grandpop”  hayatı boyunca bir çok genç müzisyenle çalıştı. Hank Mobley (saksafon), Joe Henderson (saksafon), Art Farmer (trompet) ve Billy Cobham (davul) bunların sadece bir kaçı. Yapmış olduğu müzik çok enerjik olmasına rağmen Hard Bop ‘un melodik tarzıyla dinleyicilerine bir çok albüm hediye etmiştir.

Horace Silver ‘ın en bilindik şarkılarından biri olan Song for my Father, babasının doğum yerini betimlemek için kullandığını hem trompette hem de piyanoda hissedebildiğimiz  Bossa Nova tarzının, Hard Bop ile mükemmel bir birleşimi. Hem Caz standartı olduğu için hem de Caz müziği hiç dinlememiş birisinin kolayca takip edebileceği bir parça olduğu için dinlenmesi gereken bir eser.

Yapmış olduklarıyla Caz müziğe yön vermiş, siyahların Caz müziğindeki tahtlarını geri almalarını sağlamış bir dahiydi. Kendinden sonra gelen müzisyenleri etkilemesiyle ve standart haline gelmiş bir çok parçasıyla, üzerinden çok uzun zaman geçmiş olsa hatırlanacak birisi Horace Silver.

Bundan sonra mümkün olduğunca incelediğimiz albümleri ve sanatçıların müziklerini Spotify üzerinden paylaşacağız. Eğer bir spotify hesabınız varsa şarkıları rahatlıkla dinleyebilirsiniz. Ve bizi takip edebilirsiniz 🙂

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply j.d. 20 Temmuz 2014 at 23:21

    Gece nöbette ne dinleyeceğim diye düşünüyordum ki yazınız ilaç oldu t&e ♥

  • Leave a Reply