MÜZİK/FİLM

Heaven & Hell – The Devil You Know

02 Haziran 2014

The Devil You Know, 1978 yılında Ronnie James Dio’nun katılmasıyla kendine yeni bir yol çizen Black Sabbath’ın, Heaven & Hell adlı ekibinin 2009 yılında çıkardığı mükemmel bir albüm. 1980 yılında çıkarmış oldukları Heaven and Hell albümü gruba adını veriyor.  “The Devil You Know” ise bildiğimiz canavarı yani Black Sabbath’ı simgelemekte.

Aslında grubun ilk ortaya çıkışı bu albümle olmadı. 2007 yılında çıkan Black Sabbath: The Dio Years adlı toplama albüm için 3 yeni şarkı yapıldı. Bu dönemde, davulda Black Sabbath’ın kurucu ekibinden Bill Ward vardı. Ama albüm çalışmaları sırasında grubun bir kaç üyesi ile müzikal anlamda ayrı düşüncelere sahip olduğu için gruptan ayrıldı. Yerine Vinny Appice geçti. 1981 yılındaki ekip tekrar bir araya geldi.

heaven&hell

Heaven & Hell ne kadar farklı bir ad ile çıkmış olsa da yeni bir temel yaratmak yerine Sabbath’ın geleneğini sürdürüyor ama onun üstüne ekliyor. Black Sabbath’ın karanlık ve Doom tarzı bu albümde de kendini hissetiriyor. Zaten BS’nin en büyük özelliklerinden biri de bu; ne dinleyeceğinizi biliyorsunuz. Sadece daha hızlı ve karanlık mı yoksa daha mitik ve sanatsal mı ondan emin olamıyorsunuz.

Kimine göre yavaş gelebilecek bir albüm The Devil You Know. Eating the Cannibals ve Neverwhere dışındaki şarkılar Black Sabbath’ın Dio dönemindeki  tarzını sürdürüyor. Dio’nun yazmış olduğu şarkılarda kullanmış olduğu mistik ve metaforik söylemler her dinleyeni farklı bir yönden etkiliyor. Bu tarz bir taraftan bakıldığında Dio’nun almış olduğu dini eğitimin bir getirisi olarak görülebilir.

Albümün ilk parçası “Atom and Evil” bunu yeterince kanıtlıyor. Şarkıdaki

Maybe if we cry as one The tears will fall to chill the fire And keep everyone from Atom and Evil

sözleri ve “Atom” kelimesi, şarkının atom bombası veya nükleer bir patlama hakkında bahsettiğini düşündürebilir okuyucuya. Fakat “Atom and Evil”  bir şekilde “Adam and Eve” (Adem ile Havva) olarak da anlaşılabilir. Aynı şekilde

Then into the garden came the spider

cümlesi, Eden’dan yani Adem ile Havva’nın yaşadığı cennet bahçesinden bahsediyor da olabilir.

Kapaktaki 25:41 İncil'den bir alıntı. "Then he will say to those on his left, 'Depart from me, you who are cursed, into the eternal fire prepared for the devil and his angels.

Kapaktaki 25:41 İncil’den bir alıntı. “Then he will say to those on his left, ‘Depart from me, you who are cursed, into the eternal fire prepared for the devil and his angels.

Follow the Tears ve Bible Black gibi parçalar ise karamsar tarafını ortaya çıkartıyor Heaven & Hell’in. İyiyle kötünün, doğruyla yanlışın ve acının Dio’ya göre anlatımı. Tek bir albüm yapabilmiş Karanlık Efendiler’in elinden çıkmış mükemmel bir dünya betimlemesi.

Albümde Fear, Atom and Evil, Bible Black, Eating the Cannibals ve Follow the Tears ilk başta dinlenilmesi gereken parçalar. Bana göre, Black Sabbath’ın geçen yıl çıkardığı 13’e göre çok daha başarılı The Devil You Know. Almış olduğu yüksek puanlar da bunu gösteriyor.

Sadece Dio’nun son stüdyo kaydı olduğu için bile dinlenmesi gereken bir albüm. Mistik dünyanın karanlık notalarını keşfetmek isteyenlere…

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply