MÜZİK/FİLM

Buena Vista Social Club

02 Kasım 2014

Devrim, Küba’da yaşamı değiştirdiği kadar kültürü de değiştirmişti. Havana’da ki Buena Vista Social Club, Devrim’den sonra yok olmuş olsa da Küba’nın müziği yaşamaya devam etti. 1996’da da şans eseri ortaya çıkan bir albümle Küba müziği dünyanın her yerinde bilinir oldu. Süper büyükbabalar, Amerikalı Ry Cooder ile Küba’nın o saf müzikal yaşamını ve heyecanını bize tanıttı.

Buena Vista Social Club Carnegie Hall

96’da albüm çıktığında kimse bunun 5 milyondan fazla satıp bir de Grammy’i ödülü kazanmasını beklemiyordu. Küba’nın ateşi sarıp sarmalamıştı heryeri. Ama ne yazık ki ABD’nin Küba’ya olan ambargosu ve CIA’in Küba Devrimi’ne karşı giriştiği amansız savaş nedeniyle Amerika’daki konserleri bir çok kez iptal edildi ve kısa kesildi. Ama New York’da bulunan Carnegie Hall’da mükemmel bir konser vermeyi ve bunu kaydetmeyi başardılar. Filmde de konserden bazı kısımları görebiliyoruz. Aa filmden bahsetmeyi unuttum 🙂

http://www.youtube.com/watch?v=AGu4m53y44A

Film 1999 yılında yayınlandığında aynı albüm gibi başarılı oldu. 17 tane ödül alan bu belgesel Küba’yı ve Buena Vista Social Club’ı anlamak için bulunmaz bir eser. Havana’nın bir çok yerinde yapılan çekimlerde insanların ambargo yüzünden yaşadığı yoksulluğa rağmen mutlu olduklarını görebilmek Küba’ya olan sevgimizi kat kat arttırıyor.

Zaman içinde grup üyelerinin bir çoğunu kaybetse de yaşamaya devam etti. Ta ki geçen yıl çıktıkları “Adios” turuna kadar. Omara Portuondo’nun ilerleyen yaşına rağmen halen elinden geldiğince aktif olarak katıldığı konserlerde grup son defa bizimle buluşuyor.

Ry Cooder’ın uğraşları sonunda, Buena Vista’da yer almış bir çok müzisyen ve solist bir araya geldiğinde müziği 10 yıl önce bırakmış olanlar vardı. Ama hepsi tek bir amaç uğruna birleştiğinde ortaya mükemmel bir sonuç çıktı. Orquesta Buena Vista Social Club’da süper büyükbabaların bir çoğu yer almasa da halen daha çok yetenekli müzisyenler var ve bu grubun kişiler üzerinden değil amaç üzerinden varolduğunu kanıtlıyor.

Buena Vista Social Club Congresium konser

Şarkı sözleri çoğu zaman alıştığımız pop müzik şarkılarının dışında bir yapıya sahip. Bir hikayeyi olabildğince yalın ve güzel bir şekilde anlatan grup, Latin Amerika’nın ateşini de içinde barındırıyor. Karışık Kaset’te de dediğim gibi uzun süre yaşamalarının nedenlerinden bazılarını bu şarkılarda görebilirsiniz 🙂

Filmin Türkçe altyazılı halini Youtube’da bulmayı hiç beklemezdim ama birisi koymuş bende seve seve buradan paylaşıyorum. Belgeseli izledikten sonra içinizde Küba aşkı doğarsa ne mutlu bize 🙂

http://www.youtube.com/watch?v=t_-eMtW1I50

İkimizin de en çok gitmek istediği yer olan Küba, kültürüyle, müziğiyle, insanlarıyla bizi etkiliyor. Belki bu yüzden Buena Vista Social Club’ı bu kadar seviyoruzdur bilmiyorum ama iyi ki varlar.

Hepinize iyi dinlemeler 🙂

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply