GEZİ

Gramofon Cafe

31 Temmuz 2014

Gramofon Cafe eşliğinde bir nostalji turuna hazır mısınız?

Yazsam mı yazmasam mı diye düşündüğüm mekanlardan biri Gramofon Cafe. Mekanla ilgili kararsızlığımdan değil yanlış anlamayın. Böylesine özel bir mekanı kendime saklamak istememden 🙂

Ankara’nın kendinizle baş başa kalıp kafa dinleyebileceğiniz en güzel mekanlarından biri olan Koyunpazarı Yokuşu’nda yer alıyor Garmofon Cafe. 2010 yılında gramofon aşığı Ali Olcay tarafından açılan bu cafe adeta bir nostalji müzesi. İçeri girdiğinizde gramofonlardan eski radyolara, fotoğraf makinelerinden plaklara eskiye dair her şey gözünüzü alıyor. Keyifle sohbet ederken Müzeyyen Senar’dan Barış Manço’ya, Safiye Ayla’dan Zeki Müren’e, bir çok unutulmaz sesi dinleme şansınız oluyor.

Gramofon cafe

Mekanın müdavimleri sanılanın aksine gençlerden oluşmakta. Sessiz sakin bir ortamda çayını, kahvesini yudumlayan, dışarı atılan sandalyelerde kitaplarını okuyan, sadece unutulmaz isimleri dinlemeye gelen… Her kesimden insanın bulunduğu bir yer Gramofon Cafe.

Gramofon Cafe vintage – retro tarzında cafelerin en güzel örneklerinden biri. Tavandan duvarlara kadar tarih kokan bir mekan. Tavanda Yeşilçam klasiklerinin posterleri asılı. Türkan Şoray’dan Vesikalı Yarim, İbrahim Tatlıses Oya Aydoğan’dan Tövbe, Hülya Koçyiğit’ten Gazap Rüzgarı. Hepsi Gramofon Cafe’nin duvarlarını süslüyor.

page (2)

Gramofon Cafe ‘nin tuvaleti bile ayrı bir yazı konusu 😀 Duvarları afişlerle süslü tuvaletin kapısı hemen dikkatinizi çekiyor. Çünkü tuvalet kapılarında kadın erkek figürleri yerine Bülent Ersoy’ un resimleri kullanılmış.

Gramofon Kafe tuvalet bülent ersoy

Gramofon ve pikaplar tabii ki kafenin vazgeçilmezleri. Gramofon ve taş plaklar aynı zamanda satılık, son zamanlarda özellikle gençlerin ilgisinin artmasıyla sadece plak bakmaya gelenler bile varmış.

Gramofon cafe pikap

Gramofon Cafe ‘de aynı zamanda ahizeli telefondan radyolara bir çok antika obje de mevcut. Kafanızı sağa çevirseniz nostalji sola çevirseniz antika…

Gramofon cafe  radyo page

Gramofon Cafe ‘de unutulmaz seslerin bazıları için özel köşelerde var. Orhan Gencebay köşesi, Zeki Müren köşesi, Erkin Koray köşesi gibi. İmzalı resimlerden plaklara onlara ait onlarca özel eşya.

zeki müren Gramofon cafe

Gramofon cafe orhan gencebay

Yediğin içtiğin senin olsun bana gördüklerini anlat denilebilecek bir müzik müzesi Gramofon Cafe. Zira etrafımızı incelerken aldığımız tat yediklerimize bedel. Siz de sıkıcı bir Ankara günü kafanızı dinlemek,  biraz nostalji yapmak ya da sıcacık çayınızı yudumlarken o eşsiz sesleri dinlemek isterseniz Gramofon Kafe ‘ye uğrayabilirsiniz.

Adres:

Koyun Pazarı Yokuşu, Samanpazarı, Ankara

TeL : 0312-309-45-78

 

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply