FOTOĞRAF

Sokağın İçinden

03 Nisan 2015

Sokağın içinden bir yazı yazmak istedim; taşın soğuğu ve sokağın gerçekçiliği üzerine romantik söylemler yapmak değil amacım. Sadece kitsch bir alan üzerinden, her gün gördüğümüz şeylere farklı bir açı kazandırmaya çalışıyorum. Olabildiğince konuşma tarzında olan bu yazımıza hoşgeldiniz 🙂

Üretimi kolay olan bir tür olsa da, anlık olaylarda karar verebilmenin zorluğu; heyecanlı bir yapı kazandırıyor sokak fotoğrafçılığına. Daha önce Sokak Fotoğrafçılığı yazımızda bahsettiğimiz için bu alanı hızlıca geçiyorum. Sadece sizinle siteden fotoğraflarımı paylaşmak istedim çünkü Instagram’ın 1×1 oranı gördüğümüzün çoğunu yokediyor.

IMG_6704_1

Fotoğraf bazen size gelir. Öylesine yürürken “pic us, pic us” diye durduran hafif sarhoş 4 adamı anlayana kadar epey uğraşsam da, anladığım anda poz vermeleri mükemmel bir anıydı. Fotoğraflar aslında sizin de anınız oluyor. Sizde de bir parça bırakıyor.

_DSC4375

Sokak fotoğrafında etrafı izlemek çok önemli bir konu. Kitaplıktaki kitabın görünüyor olması, birileri için Marx’ın Hayaleti olabilir.

_DSC5325

_DSC5337

Geometrik şekiller fotoğrafta gözü yönlendirdiğinden çok önemlidir ve etraf bu şekillerle kaplıdır. Yukarıdaki fotoğrafa bakın; özne o kadar önemli değil ama kitaplığın rafları nasıl da sizi oraya doğru yönlendiriyor değil mi? Düğün fotoğrafçılığı, açık hava moda fotoğrafçılığı gibi alanlarda çok kullanılan bir yöntemdir. Böyle çalışmalara gözünüz alıştıkça siz de üretebilir bir hale gelebilirsiniz.

_DSC4339

DSC02657

Zaten kitsch bir sanattan bahsediyoruz, başka şeyler denemekten korkmayın; bazen güzel bir şey çıkar ortaya bazen tam tersine berbat ama ne olursa olsun o sizin çalışmanızdır. Çektiğim fotoğraflara bayıldığım için paylaşmıyorum; benim olduğu için paylaşıyorum. Siz de bunu yapmalısınız. Çekinmek size hiçbir şey kazandırmaz. Gölge en yakın dostunuzdur. Rinzizen’in instagram sayfasına bakın. Fotoğraflar sizi kendine çekecek.

IMG_5983

Hiç sokakta çalışan çocuk veya dilenci fotoğrafı çekmedim. Bundan gurur duyuyorum. Siz de yapmayın, binlerce kez yapıldı başka şeyler deneyin. Emin olun daha fazla beğeni toplarsınız. Gözünüzü alıştırın, gözünüzü dört açın. Sokak güzeldir, bütün gerçekliğiyle içinden bulunduğunuz cenahtan sizi koparır ve yaşadığınızı hissettirir. Romantik söylemimi de yaptığıma göre yazımı sonlandırabilirim 🙂

Görüşmek üzere.

You Might Also Like